"Powinniśmy przedstawić konkretne projekty dot. górnictwa". Ekspert o polityce klimatycznej UE
- Przez ostatnie dwadzieścia lat nie mieliśmy do czynienia z realnymi działaniami mającymi przygotować polską energetykę i górnictwo do transformacji energetycznej, zmierzającej do ograniczenia udziału węgla. Teraz tego czasu praktycznie nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki, ekspert portalu biznesalert.pl.
2020-09-23, 15:45
Od zeszłego poniedziałku w śląskich kopalniach trwa pogotowie strajkowe. To odpowiedź na zaostrzanie polityki klimatycznej przewidującej odchodzenie od węgla.
Powiązany Artykuł
Piotr Müller: będą rozmowy z górnikami. Przedstawiciele rządu w tym tygodniu jadą na Śląsk
W środę 23.09.2020 ruszyły dalsze rozmowy dotyczące skali i tempa transformacji górnictwa i energetyki oraz restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.
Jak komentował Bartosz Sawicki, mamy do czynienia z najpoważniejszą od lat sytuacją w górnictwie. - Jest to związane z koniunkturą na węgiel, na który zapotrzebowanie wzrosło wraz z rozpędzaniem się gospodarki. Ceny węgla na giełdach światowych rosły, to "kupiło" górnictwu czas. Niestety, te lata nie zostały wykorzystane - stwierdził.
Posłuchaj
Ekspert przypominał, że na szczycie Rady Europejskiej w lipcu br. przyjęto zasady finansowania europejskich gospodarek po kryzysie związanym z pandemią. - Ustalono m.in. że 30 proc. wszystkich wydatków na tzw. fundusz odbudowy ma iść na cele klimatyczne - zaznaczył.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Węgiel będzie wypychany z rynku". Ekspert o polityce klimatycznej UE
"Górnicy zdają sobie sprawę, że od Zielonego Ładu nie ma odwrotu"
- Tego czasu faktycznie nie mamy, powinniśmy już przedstawić konkretny projekt, by pozyskać środki na transformację, a my dopiero przygotowujemy stronę społeczną na zieloną terapię szokową. Górnicy zdają sobie sprawę, że od Zielonego Ładu nie ma odwrotu. Potrzebują jednak konkretnych dowodów, że oni i ich dzieci znajdą w przyszłości pracę - zauważył.
Bartosz Sawicki ostrzegał, że możemy mieć do czynienia z redukcją środków unijnych. - Już w tym momencie grozi nam, że tych środków będziemy mieli o 50 proc. mniej. W ramach Funduszu Stabilnej Transformacji Polska ma otrzymać ok. 3,5 mld euro do 2027 r. Jednak 50 proc. tych środków ma przypadać krajom deklarującym neutralność klimatyczną do 2050 r. Polska jeszcze tego nie zrobiła - przypominał.
- Eksperci PIE: neutralność klimatyczna Polski najszybciej w 2056 roku
- Ekspert: górnicy muszą pogodzić się z likwidacją nierentownych kopalń
Więcej w zapisie audycji
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Bartosz Sawicki
Data emisji: 23.09.202
REKLAMA
Godzina emisji: 14.45
PR24/PAP/IAR/ka
REKLAMA